Back to top

Choroba Alzheimera – coraz częstsza nie tylko u starszych ludzi

Choroba Alzheimera – coraz częstsza nie tylko u starszych ludzi

Otępienie, kłopoty z mową i koncentracją, niezdolność do funkcjonowania w społeczeństwie – takie objawy wykazuje choroba Alzheimera. Każdego roku zapada na nią wiele młodych ludzi. Skutki nieleczonej choroby są jednak takie same, jak w przypadku starszych osób – z czasem chory nie jest zdolny do samodzielnej egzystencji.

Choroba Alzheimera wywołana jest przez zmiany zwyrodnieniowe w układzie nerwowym mózgu. Powodują one zmniejszenie objętości istoty szarej, a co za tym idzie ogóle otępienie oraz charakterystyczne dla tej choroby problemy z pamięcią. Choć choroba Alzheimera stała się bohaterem anegdot i żartów, w istocie jest to dolegliwość bardzo trudna, w wielu przypadkach uniemożliwiająca samodzielną egzystencję.

Choroba Alzheimera – czym jest

Przypisywana przede wszystkim osobom w podeszłym wieku, choroba Alzheimera rzeczywiście najczęściej objawia się po 65. roku życia. Winne temu są tzw. blaszki amyloidowe, nazywane też blaszkami starczymi – zmiany strukturalne w mózgu, typowe dla chorób neurodegeneracyjnych. Uszkodzenia w korze mózgowej prowadzą do kłopotów z myśleniem, mową i pamięcią. Zmniejsza się objętość mózgu, co można zaobserwować podczas badania wykonywanego w diagnostyce choroby Alzheimera – tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowa (WHO), na chorobę Alzheimera cierpi 14 mln ludzi na świecie, w tym 140 tys. w Polsce. Liczba ta każdego roku się zwiększa, ponieważ przybywa osób starszych, które stanowią grupę największego ryzyka. Jednak choroba ta nie jest jedynie przypadłością osób po 60-stce. Cierpią na nią także ludzie młodzi, choć objawy w ich przypadku mogą nie być charakterystyczne.

Młody człowiek zapomina

Wyróżnia się dwa typy choroby Alzheimera – sporadyczną i dziedziczną. Pierwszy rozwija się pod wpływem zmian w mózgu wynikających z wieku. Drugi występuje rzadziej, ma za to ostrzejszy przebieg – może objawić się nawet u 20-30-latka. Najmłodsza osoba, u której zdiagnozowano tę chorobę, miała 17 lat. Jak sama nazwa wskazuje, drugi typ schorzenia ma podłoże genetyczne – w grupie ryzyka znajdują się osoby, u których zachorował przynajmniej jeden z rodziców.

Chorobę Alzheimera u młodych ludzi łatwo pomylić ze zmęczeniem, kłopotami z pamięcią czy trudnością z koncentracją. Początkowo pacjent może mieć problemy z pamięcią operacyjną – nie może przypomnieć sobie faktów związanych z aktualnie wykonywanymi czynnościami. W kolejnej fazie rozwoju choroby młoda osoba może np. zapomnieć, że umówiła się na spotkanie. O ile jednak zdrowa osoba zapomina np. o dacie spotkania, lecz pamięta, z kim się umówiła, pamięta jego imię, okoliczności itd., o tyle chory może zapomnieć cały epizod związany z daną sytuacją. Pojawiają się też zaburzenia nastroju, utrata zainteresowań, a nawet depresja.

Leczenie choroby Alzheimera

Jeśli chory nie podda się leczeniu, z czasem mogą rozwinąć się zmiany w osobowości. Objawiają się one m.in. zachowaniem nieadekwatnym do sytuacji (co jest też typowe np. dla schizofrenii), utratą możliwości myślenia abstrakcyjnego, a w najwyższym stadium choroby – niemożnością funkcjonowania w społeczeństwie, a nawet w codziennym życiu. Choroba Alzheimera jest nieuleczalna. W celu opóźnienia jej rozwoju stosuje się terapię farmakologiczną.