Back to top

Laparoskopia – na czym polega, kiedy się ją wykonuje?

Laparoskopia – na czym polega, kiedy się ją wykonuje?

Technika laparoskopowa jest bezpieczna, skuteczna i precyzyjna, dlatego chirurdzy bardzo często wykorzystują ją do przeprowadzania nawet skomplikowanych operacji. Zaletą zabiegów laparoskopowych jest szybszy powrót pacjenta do formy i mniejsze ryzyko powikłań.

Ideę badania laparoskopowego naukowcy stworzyli już ponad 200 lat temu. Jednak dopiero niedawno udało się skutecznie wprowadzić tę technikę na sale operacyjne i diagnostyczne. Okazała się ona przełomowa dla współczesnej medycyny. Dzięki niej zabiegi stały się jednocześnie precyzyjne, skuteczne i mało inwazyjne.

Na czym polega laparoskopia

Technikę laparoskopową wykorzystuje się w celach zwiadowczych oraz zabiegowych. Polega ona na wprowadzeniu do jamy brzusznej pacjenta laparoskopu – specjalnej rurki złożonej z teleskopu, małej kamery i źródła światła. Za pomocą światłowodu obraz z jamy brzusznej dociera do ekranu monitora. Cały zabieg przeprowadzany jest przez chirurga komputerowo. Aby możliwe było operowanie narzędziami, we wnętrzu jamy brzusznej wytwarza się przestrzeń – wykorzystuje się do tego od 3 do 5 litrów dwutlenku węgla.

Wykonanie laparoskopii wymaga zazwyczaj trzech niewielkich nacięć. Pierwszy wykonuje się w okolicach pępka, pozostałe natomiast – w dolnej części brzucha. Bardzo dużym plusem badań i zabiegów laparoskopowych jest mała inwazyjność – pacjent szybko dochodzi do siebie, a na ciele pozostają bardzo małe, prawie niewidoczne blizny. Powikłania po laparoskopii zdarzają się rzadko, czego nie można powiedzieć o tradycyjnych operacjach wymagających przecięcia powłok brzusznych.

Kiedy wykonuje się laparoskopię

Badanie laparoskopowe pozwala na dokładne obejrzenie różnych narządów wewnętrznych, m.in. wątroby, śledziony, przepony, pęcherzyków żółciowych oraz narządów rodnych. Za pomocą tej techniki wykonuje się także biopsję oraz wiele operacji – nawet bardzo skomplikowanych. Dzięki laparoskopii można m.in. zlikwidować złogi, usunąć niektóre organy wewnętrzne (np. macicę), usunąć ciążę pozamaciczną, wyleczyć torbiele, polipy i zrosty, zoperować żołądek, wątrobę, prostatę, stawy kolanowe i łokciowe. Laparoskopia pozwala też na usunięcie przepukliny rozworu przełykowego, mięśniaków podśluzówkowych, pęcherzyków żółciowych oraz fragmentów jelita grubego. Nowością w medycynie jest też laparoskopowe leczenie otyłości.

Technika laparoskopowa jest chętnie wykorzystywana przez lekarzy. Niestety, nie u każdego pacjenta może zostać zastosowana. Przeciwwskazaniem do wykonania laparoskopii są zaburzenia krzepnięcia krwi, zakażenia w obrębie jamy brzusznej, rozlane zapalenie otrzewnej, zaawansowana ciąża, niestabilność krążeniowa i oddechowa. Bezwzględnie nie wykonuje się laparoskopii przy zawałach serca. Techniki tej należy też unikać w przypadku pacjentów po licznych operacjach, ze względu na zwiększone ryzyko zrostów. Warto też pamiętać, iż w przebiegu laparoskopii chirurg może podjąć decyzję o zmianę formy zabiegu. Laparoskopia może więc przekształcić się w standardowy zabieg z przecięciem powłok brzusznych.